Lupavý (skákavý) palec a prsty ruky

Co to je?

Stenozující tendovaginitis flexorových šlach (ohybačů) palce a prstů ruky. Jedná se o zánětlivé postižení šlach s jejich obaly, které vede k jejich zesílení. To omezuje jejich hladký, plný a nebolestivý pohyb ve výši základního (MP) kloubu prstu v oblasti tzv. A1 poutka (tj.vazivový pruh - prstýnek upevněný v oblasti základního kloubu prstu, který vymezuje prostor, kterým šlacha při svém pohybu prokluzuje).

Jaké jsou příznaky?

Při ohnutí a natažení postiženého prstu nastane bolestivé přeskočení (lupnutí). Fenomén lupnutí je způsoben právě disproporcí mezi šlachou ohybače prstu a jeho vazivovou pochvou v oblasti základního kloubu (A1 poutko). Ačkoliv problém je v oblasti základního kloubu, pacientem a někdy i vyšetřujícím je toto lupnutí lokalizováno nesprávně do oblasti středního kloubu prstu (PIP). Někdy dochází k zablokování prstu v ohnutí, kdy prst lze natáhnout jen pasivně za bolestivého lupnutí, méně často je prst blokován v natažení a ohnutí je buď nemožné, nebo při něm dojde k bolestivému přeskočení, lupnutí a prst zůstane zablokován v ohnutí. 
Nejčastěji se jedná o primární formu onemocnění, postiženy jsou většinou ženy středního věku jinak zdravé. Sekundární typ se vyskytuje u revmatoidní artritidy, dny, jiných metabolických onemocnění jako např. u cukrovky. Lupavý prst se nezřídka vyskytuje společně s de Quervainovou nemocí či se syndromem karpálního kanálu. Není neobvyklé zasažení více prstů.V dospělosti je nejčastěji postižen III.a IV. prst, postižení II. prstu je výjimečné. Vrozená forma se vyskytuje v dětství a je méně častá a týká se palce. Kojenec drží palečky sevřené do dlaně a onemocnění se projeví při pokusu rodičů o pasivní natažení palečku, či až po třetím měsíci života, kdy dítě začíná používat palečky k úchopu.

Jak se léčí?

Konzervativní léčba spočívá v místní injekční aplikaci steroidu a ve znehybnění. Na konzervativní léčbu příznivě odpovídají většinou jen krátce trvající potíže.Po opětovné zátěži jsou časté recidivy a prodlužuje se nemocnost.  
Chirurgická léčba - zablokovaný prst často ve flekční kontraktuře středního (PIP) kloubu je třeba léčit chirurgicky. Léčba spočívá v podélném protětí A1 poutka, ať již perkutánní jehlovou technikou, či skalpelem z drobného řezu ve dlani nad základním (MP) kloubem. 
Chirurgická léčba může být komplikována poraněním citlivého nervu, které se může projevit brněním či špatnou citlivostí prstu. Poraněný nerv je třeba sešít.

Jaká je pooperační péče?

Spočívá ve zvýšené poloze operované končetiny (elevace), v pasivním a aktivním cvičení, v péči o jizvu tlakovými masážemi, mobilizací jizvy, případně přikládáním silikonového gelu (Silipos, Topigel). Uvedené techniky minimalizují otok a tvorbu srůstů, které by mohly vést k omezení pohybu. Případné přetrvávající postavení prstu v poohnutí se léčí dlahováním a přikládáním pružného tahu. 
Návrat do práce manuálně pracujících je do dvou až tří týdnů, u ostatních dříve.