Videoprůvodce nemocnicí pro neslyšící

Ambulance:

Hospitalizace:

 

Překlad videa „Hospitalizace“

(vchod do nemocnice)

Podívejte. Jsme ve Vysokém nad Jizerou. Blízko jsou města Vrchlabí, Semily, tady tím směrem, nebo Tanvald, tímto směrem. Jsme v Jizerských horách blízko k hranici Krkonošských hor. Z Vysoké nad Jizerou je krásný výhled do krajiny na všechny strany.

 

(před kartotékou)

Zde se nacházíme u kartotéky. Když se neslyšící člověk dostaví, tak musí projít nejdříve kartotékou. Jedná se o příjem pacienta. Poté, co na Vás přijde řada, vyplníte jednoduchý formulář, prokážete se kartičkou pojišťovny, uvedete svůj datum narození, atd. To vše proběhne právě tady. Sem do nemocnice se můžete dostat třemi způsoby. Může Vás objednat Váš praktický lékař. Můžete sem být přivezeni s vážným nebo nějakým velmi těžkým úrazem ruky. Třetí možnost je ta, že Vy sami se do nemocnice objednáte, např. když budete mít nějaký úraz ruky, třeba i rok nebo několik let starý. Pokud budete mít dojem, že Vaše ruka nefunguje tak jak má, můžete se sami objednat. Existují zde tedy tři možnosti jak nemocnici navštívit. Do nemocnice je samozřejmě potřeba se předem objednat. Můžete tak učinit telefonicky, emailem nebo přes operátora pro neslyšící.

 

(rozhovor před kartotékou)

Tomáš Wirth (T): Vy tu pracujete jako lékařka?

Milena Soukupová (M): Ne, pracuji tu jako zdravotní sestra.

(T): Výborně, a jak se jmenujete?

(M): Jmenuji se Milena.

(T): To je hezké jméno. A jak to, že umíte znakovat?

(M): Byla jsem na kurzu znakové řeči.

(T): Aha, a kde?

(M): Tady v nemocnici.

(T): To je skvělé. Děkuji.

(M): Prosím.

 

(před dveřmi přijímací kanceláře)

Pokud jste byli již dříve informováni o termínu své hospitalizace zde v nemocnici, tak po krátkém rozhovoru na kartotéce probíhá za těmito dveřmi příjem (nástup) do nemocnice. Zde na příjmu rovněž předáte svou zdravotní dokumentaci, kterou si přivezete sebou od svého ošetřujícího lékaře. Poté co sestra na příjmu vyplní vše potřebné do počítače, čeká Vás rozhovor ve druhé přijímací kanceláři. Tam uvedete informace o svém zaměstnání a vyřídíte si svou pracovní neschopnost. Dále zde proběhne ověření Vaší zdravotní pojišťovny a další administrativní záležitosti.

 

(před schody)

Po rozhovorech v obou kancelářích, půjdete tudy po schodech nahoru, přes koridor, do lůžkového oddělení, na sesternu, kde předáte všechny potřebné dokumenty, které máte u sebe. Pojďte se podívat.

 

(před dveřmi sesterny)

A jsme tu, u sesterny na lůžkovém oddělení. Zde proběhne důkladnější prošetření Vašeho zdravotního stavu včetně měření tlaku. Sestra se Vás zeptá, jaké berete léky, zda nejste na něco alergický a vše vyplní do patřičného formuláře. Nakonec Vás sestra doprovodí na pokoj a ukáže Vám vše důležité. Pojďte se podívat na pokoj.

 

(na pokoji)

Zdravotní sestra se Vás také zeptá, zda máte sebou kartáč na ruce. Je dobré přinést si svůj vlastní kartáč, takto vypadá. Budete ho potřebovat před chirurgickým zákrokem. Operovanou ruku si totiž musíte vydrhnout před operací třikrát. Odpoledne, večer a ráno před zákrokem.

 

(před obrazem na zdi)

Hezký obraz, viďte. Jo, tlumočník! Málem bych zapomněl. Pro neslyšícího je lepší, když sem do ústavu chirurgie ruky přijde s vlastním tlumočníkem. Toho si můžete s předstihem sami vybrat například v Praze (Centrum zprostředkování tlumočníků pro neslyšící), Brně, nebo kdekoliv jinde. Ale rád bych Vám dal vědět, že jeden tlumočník je tu k dispozici hned kousek odtud. Má to sem asi patnáct minut a jmenuje se Karel Redlich.

 

(venku na křesle)

Zdejší nemocnice - ústav chirurgie ruky, je nejspecializovanější pracoviště svého druhu v České republice. Jistě znáte přísloví: „Ten má zlaté ruce“. Pro nás neslyšící to platí dvojnásob, protože je potřebujeme nejen pro práci a další důležité věci, ale i pro tvoření znakové řeči. Bez nich zkrátka nemůžeme být. Je tu hezky, stačí se rozhlédnout. Mějte se i Vy krásně, neshledanou.

 

Překlad: Mgr. Karel Redlich, DiS. (tlumočník a lektor znakového jazyka CZPLK, o.p.s.), tel. 731 653 008, email: tlumocnici@czplk.cz, skype: Tlumočnické služby CZPLK

http://www.czplk.cz/cs/ostatni-sluzby/tlumocnicke-sluzby/

 

Další možnosti, jak si objednat tlumočníka nebo zprostředkovat hovor při objednání do nemocnice, jsou Vám k dispozici zde:

 

https://www.cun.cz/socialni-sluzby/tlumoceni-do-znakoveho-jazyka/ts-liberecky-kraj/nasi-pracovnici-ts-liberecky-kraj/

https://cztn.cz/objednavani-tlumoceni/seznam-tlumocniku/

https://www.tichalinka.cz/

https://www.o2linkaproneslysici.cz/